Syntetické pryskyřice – akryláty

Výhody – mají velice odolnou a kvalitní povrchovou úpravu, která je vynikající ochranou vůči vlhkosti. Spáry jednotlivých desek odolávají teplotám horké páry o teplotě 100 stupňů Celsia. Jsou nejvíce barevně stálým materiálem a nejčastěji se volí matný typ povrchu, odolný proti otiskům prstů a různým šmouhám při otevírání dvířek a zásuvek. Lze je opravovat při mechanickém poškození (vrypech a rýhách) a frézovat, ovšem jen do omezené hloubky.
Nevýhody – Frézování povrchu není možné do větších hloubek a nelze výrobním procesem zvládnout vytvořit oblé hrany.
světla nad barem.jpg

Lakovaný povrch

Výhody – na první pohled jde o velmi exkluzivní řešení kuchyňského prostoru . Povrch je lesklý i matný a lze jej vyrobit na zakázku prakticky v jakémkoliv barevném odstínu. Běžné vzorkovníky jich mívají několik desítek. Tyto materiály jsou velmi odolné vůči působení vysokých teplot při vaření, snesou horkou páru nebo horký vzduch o teplotě do 140 stupňů.
Nevýhody – povrchy se liší kvalitou výroby v závislosti na použité technologii, což se také projevuje na výsledné ceně.
prostorná kuchyň.jpg

Fólie

Výhody – v nabídce je velké množství různých dekorů, včetně oblých tvarů. Vyrábí se v matném i lesklém provedení, imitace napodobují vzhled dřeva, kovu, plastu, případně vzájemné kombinace ve stylu tzv. patchwork. Fólii lze ohýbat přes oblé tvary, čímž dokonale chrání nábytek před vlhkostí, snesou teploty do + 75 stupňů Celsia. Výhodou je i jejich nižší pořizovací cena.
Nevýhody – působí na první pohled méně „exkluzivně“ a jestliže dojde k mechanickému poškození povrchu, nelze jej opravit, pouze vyměnit celá dvířka. U fólií také není možné vyrábět ostře řezané hrany tak, jako u akrylátu.
jídlo na vidličce.jpg

Lamino LTD

Výhody – výrobci nabízí mnoho dekorů tzv. strukturovaných, které velmi věrně napodobí dřevěný povrch. Dobře se kombinují dvířka i celkový korpus skříněk a vyrábí se v mnoha barevných odstínech. Lamino je velmi odolné vůči teplu (100 stupňů) a snadno se udržuje v čistotě. Je také odolnější vůči mechanickému poškození, než fólie, přitom je cenově dobře dostupné.
Nevýhody – Dvířka mají pouze ostré hrany, laminát nelze ohýbat přes okraj hrany a je tudíž nutné jej lepit. Do povrchu není možné frézovat žádné motivy, povrch desek musí být pouze hladký.