Strašák jménem CHOLESTEROL

Zvýšená hladina cholesterolu je dnes jedním z nejrizikovějších faktorů zdravotních potíží. Patří mezi ně ateroskleróza a její komplikace, srdeční infarkt, cévní mozkové příhody a další vážné choroby. Tato onemocnění způsobují více než 50 % všech úmrtí v České republice. Problém se  zvýšenou hladinou cholesterolu, se přitom týká téměř 70 % dospělé české populace. Onemocnění, charakteristické zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, je tak obávaným zdravotním problémem.

Co už není V NORMĚ?

Za zvýšenou hladinu cholesterolu se považuje jeho koncentrace v krvi vyšší než 5 mmol na litr. Tímto označením se často myslí jen porucha metabolizmu cholesterolu, ale také zvýšená hladina ostatních tuků v krvi – hlavně triglyceridů nad 2 mmol na litr nebo LDL cholesterolu nad 3 mmol na litr.

Na vině není jen GENETIKA

K vyšším hodnotám cholesterolu nemusíte mít genetické dispozice. Když se budete špatně stravovat a málo hýbat, špatné výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Proto nemůžete vysokou hladinu cholesterolu svalovat pouze na genetiku. Jeho příčinou bývá hlavně špatný životní styl. Někdy vyšší hodnoty souvisí i s onemocněním ledvin, jater, štítné žlázy nebo s cukrovkou.

ZMĚŇTE svůj životní styl i jídelníček

Máte vysoký cholesterol? A jaký je váš životní styl? Pokud kouříte, je na místě s kouřením přestat. V případě, že si pravidelně dopřáváte větší množství alkoholu, i ten byste měli omezit. Není na škodu, dát si občas sklenku vína, nebo piva, ale víc to s alkoholem nepřehánějte.
Ani nedostatek pohybu vašemu zdraví nepomůže. Pokud máte sedavé zaměstnání a zbytek večera, nebo celý víkend vysedáváte za počítačem, nebo u obrazovky televize, svému tělu škodíte. Proto zařaďte do svého denního programu pravidelný pohyb.

A co je ze všeho nejdůležitější? Omezte ve své stravě příjem tuků a cukrů. Až vás bude honit mlsná, zakousněte se raději do jablka, než do mastné a sladké koblihy. A jako doplněk stravy zařaďte ostropestřec, tato bylinka, totiž také pomáhá.

Zároveň se nepřepínejte, nebuďte v permanentním stresu a dostatečně odpočívejte a relaxujte. Třeba na procházce přírodou. Vysoké hodnoty cholesterolu v krvi, může způsobit i dlouhodobé vyčerpání organismu.