Sbíraní odpadků je dobrá věc

Existují státy, kde je čistota země jeden z hlavních úkolů. Lidé si přírodu udržují sami od sebe, je to až jakýsi životní styl. U nás to ale nějak nefunguje. Lidé se vymlouvají na nedostatek košů nebo na to, že odpadků už je tam stejně hodně, takže jeden navíc nic nemění. Chyba.
 žvýkačka na botě
Kdyby si tohle každý řekl, vypadá to tady jako na smetišti, když váš kamarád vyhodí sáček v lese, není ostuda ten sáček zase vzít a vyhodit jej třeba někde do popelnice. Ostuda je to spíš pro vašeho kamaráda. Takový sáček totiž neničí životní prostředí jen tím, že tam prostě leží. Může ho sníst nějaké zvíře. V tu chvíli ho máte na svědomí vy. Nejvíce jde tento problém vidět v moři a u vodních toků. Jestli však nebudeme apelovat na firmy a lidi kteří toto dělají a my jen dáváme oči pryč, jelikož nechceme být trapní, příroda se ničí čím dál tím více.
 
Bylo by super, kdyby se toto stalo všude samozřejmostí, součástí životního stylu, který je trendy. Ono už se to děje, ale jde to velmi pomalu. Čím více lidí se ale bude angažovat, tím lépe.
plný kontejner
 
Další důležitou součástí je určitě třídění odpadu. Tady je ale chyba hned v několika ohledech. Jednak lidé, co netřídí, jednak společnosti, které odpadky sbírají, ale samy odpad míchají. Problémové jsou i obaly, které lidé neví, jak třídit. Příkladem jsou třeba kartonové obaly od mléka, tedy obaly, které míchají papír, plast i další materiály. To není jejich jediná chyba. Patří zde i nadměrné užití obalů. Třeba jeden velký papírový a v něm zvlášť zabalené výrobky do plastu. Produkty jsou díky toho dražší.
 
Obdobně velký problém je cena plastu. Kupujete si skleněnou lahev platíte i za tu lahev. Pokud ji vrátíte dostane peníze zpět. Žádný podobný systém, který by mohl pomoci šetřit prostředí u plastů neexistuje. Toto je bohužel velká škoda, která se zatím výrazněji neřeší škoda.