Reflexní terapie jako podpůrný léčebný prostředek

Lidské tělo je důmyslný vynález a někdy stačí docela málo k tomu, abychom se cítili spokojení. Jednou ze služeb, kterou lidé považují za nesmírně prospěšnou, jsou masáže.
sedmikráska za uchem.jpg


Mapa orgánů lidského těla


Lidské tělo je pokryto soustavou energetických drah. Každá z nich má svůj význam, vzájemně propojují všechny části tělesné schránky v jeden celek, a jestliže jimi energie volně proudí, cítíme se spokojení a zdraví. Těmto drahám se také říká meridiány a s těmito pojmy se nejčastěji setkáte u odborníků, praktikujících akupunkturu, akupresuru, masáže, a reflexní terapii. 
masáž nohou.jpg


Lidské ucho


Sluchový orgán dokážou popsat již děti na základní škole v hodinách biologie, ale co pravděpodobně nesvedou, je popis reflexních bodů na ušním boltci. Lidské ucho v podobě, v jaké jej všichni známe a můžeme pozorovat v zrcadle, je zároveň mapou celého těla. Jeho povrch poskytuje tisíce reflexních bodů a jejich stlačením můžeme stimulovat orgány a tělesné partie i svépomocí. Existují dokonce i odpůrci propichování ušních boltců kvůli náušnicím a různým „ozdobám“ z toho důvodu, že se nepřetržitou stimulací určitého bodu přetěžují orgány napojené na energetický meridián, který tu vyúsťuje.
alternativní medicína.jpg


Chodidla


Ušní boltce si můžeme představit jako léčebný prostředek reflexní terapie, ale mnohem propracovanější systém najdeme na chodidlech. Jejich tvar nám zároveň napovídá, který orgán tu má své odpovídající místo. Stačí si představit, že palec a bříška prstů tvoří hlavu, špička chodidla pod prsty představuje oblast hrudníku, střed plosky je horní část břicha a pata tvoří oblast tlustého střeva, konečníku a pohlavních orgánů. Budeme-li jemně masírovat střed pravého chodidla mírně vpravo v blízkosti došlapové hrany, podpoříme např. činnost jater a žlučníku, masáží paty můžeme prokrvit tlusté střevo atd.

Velmi záleží na technice, kterou terapeut provádí, hmaty mohou buď povzbuzovat, nebo naopak zklidňovat. Reflexní terapie je službou našemu tělu, která má pozitivní vliv i na přenášenou bolest, která se tímto způsobem často zmírní, nebo úplně odezní. Reflexní masáže chodidel jsou také považovány za jeden z nejúčinnějších prostředků pro léčení počátečních fází některých chorob, vyhnout by se jim však měli lidé s akutním infekčním onemocněním, při horečce, se silným diabetem a s nádorovým onemocněním.