Proč vsadit na plot z betonu

Nebude to bunkr – při slově beton se vám může vybavit opevnění z doby před okupací republiky hitlerovským Německem, tehdy se na severu našeho území stavěla souvislá řada vojenských staveb, z nichž mnohé se dochovaly dodnes v poměrně dobrém technickém stavu. Beton je velmi tvárný a plastický materiál a získá takovou podobu, jakou mu vtiskneme odléváním do forem. Ty ovšem vůbec nemusí mít podobu nevzhledného a chladného bunkru, mohou to být velmi atraktivní výrobky, kupříkladu se z betonu odlévají mísy, vázy a truhlíky na květiny, sochařské plastiky, průčelí obchodních center, chodníky atd.

popínavé rostliny

Beton se využívá i pro odlévání panelů a sloupků pro betonové ploty Montáž MPC, jsou to armované díly s ocelovými výztužemi, které se montují bez nutnosti fixace pomocí klasických stavebních hmot tak, jak to známe z běžného zdění. Oplocení sestavíte jako stavebnici poměrně rychle, s menšími náklady ve srovnání s cihlami, kameny či odlévanými tvárnicemi.

květiny na zdi

Sloupky i ploché panely mají povrchovou strukturu koncipovanou tak, aby zaujala pozornost pozitivním slova smyslu a mohla být nejen funkční stavbou, ale především ozdobou vašeho pozemku. Tvůrci betonových plotů nabízí celou řadu variant povrchů, které napodobují strukturu kamene, zdiva, dřeva a různých ornamentů a počítá se i s více barvami odlévaného betonu, takže plot lze sestavit třeba jako šachovnici, kde se střídají panely okrové a červenohnědé. Barevné panely lze vhodně doplnit i horní řadou dřevěných latí, poskládaných vodorovně v určitém sklonu, nebo jako svislé plotovky.

V některých informačních zdrojích se dočtete, že stavět plot z betonových prefabrikátů zvládne i amatér, ovšem měli bychom informovat objektivně a rovněž se zmínit o manipulaci s velmi těžkými panely. Hmotnost jednoho kusu představuje přibližně 70 až 100 kg, staví-li se plot o vyšších výškách, se dvěma či třemi až čtyřmi panely nad sebou, znamená to zdvihat každý z nich velmi vysoko, a to bez potřebné mechanizace půjde velmi obtížně. Vyplácí se tedy zvážit odbornou montáž se zárukou na odvedenou práci.