Přehled o rodinných výdajích

Mnoho lidí bohužel neumí vycházet ze svých peněz. Před výplatou mají prázdnou peněženku a přichází stres, zadlužení a život od výplaty k výplatě. To je varovný signál, že je potřeba s tím něco udělat. V této chvíli je na čase udělat si svůj měsíční rozpočet a přijít na to kudy utíkají zbytečně peníze. A jak na to? V první řadě je důležité mít odhodlání a chuť si vést rodinný rozpočet. Pokud tedy chcete vzít své příjmy a výdaje do svých rukou a zatočit se zbytečným utrácením vezměte tedy tužku a papír a začněte si zaznamenávat Vaše příjmy a výdaje. A pokud neradi píšete, vytvořte si na Vašem počítači nebo notebooku Excel tabulku.
finanční úspory 

Jak na rodinný rozpočet?

 
Při vytváření rodinného rozpočtu buďte opravdu důslední a do tabulky zapisujte každou utracenou korunu, ale také tu, která Vám přistane na účtu. Docílíte tím nejen Váš přehled o tom, za co měsíčně utrácíte, ale také kde se dá ušetřit a tím si dostanete možnost si vytvořit rezervy anebo mít našetřené peníze na nečekaný výdaj.
 přenosný počítač a káva

Jak rozdělit rozpočtovou tabulku?

 
Tu můžete obecně rozdělit do 5 sloupců. Co v nich zaznamenávat se dozvíte níže. Samozřejmě pokud budete mít sloupců více nebo méně je jen na Vás. Důležité, aby tabulka splnila svůj účel.
První sloupec:
Zde uvádějte všechny své příjmy jako je například mzda, sociální dávky, výhry, výživné a jiné
Druhý sloupec:
V tomto sloupci zapisujte všechny pravidelné měsíční výdaje, jako jsou například potraviny, drogerie, nájem, ale také úvěry, kreditní karty nebo třeba pojištění
Třetí sloupec:
Ten je určen pro nepravidelné výdaje. Můžete zde zařadit například dovolenou, Vánoce, narozeniny a svátky
Čtvrtý sloupec:
Předposlední sloupec by měl sloužit pro sumarizaci výdajů, s kterými je potřeba počítat. Jedná se například o nákup nových elektrospotřebičů, pokud se ty staré pokazí. Předcházíte tomu, abyste se zbytečně zadlužovali na pořízení těchto spotřebičů půjčkou.
internet věcí
Pátý sloupec:
Poslední sloupec by měl patřit rezervám. Ty jsou v rodinném rozpočtu určitě velmi důležité. Vždy budete mít přehled o tom, s jakou rezervou právě disponujete.
Je důležité u zapisování opravdu vydržet, aby to pro Vás mělo nějaký přínos. U vedení rodinného rozpočtu byste měli vydržet minimálně 4 měsíce, ale čím déle tím samozřejmě lépe.