Praktické vs. Elegantní: lítý boj mezi žaluziemi a záclonami

Co máte doma vy? preferujete žaluzie, nebo stále zastáváte záclony? Jistě se všichni shodneme za tom, že záclony mají pramálo co dělat s ochranou oken, případně s tím, aby nás chránily před sluncem. Záclony většinou ztmavují vhled do bytu nebo domu, abyste tak získali soukromí.
·         Záclona slouží jako dekorace
·         Textilie k oknu patří
·         Záclona pomáhá ovlivňovat světelné podmínky v místnosti
·         Záclona pomáhá schovávat nedostatky v rozích místnosti, schovává nevzhledné radiátory a trubky
závěsy na okně
Záclony, nebo závěsy?
Zajímavým řešením s dlouhou tradicí mají právě závěsy a záclony. Jedná se o velmi elegantní formu doplnění interiéru. Zatímco záclony jsou většinou bílé, to kvůli propustnosti a odrazu světla, mezi závěsy si můžete volit doslova libovolně. Od jemných barev a lehkých látek až po těžké a velmi náročně zdobené kusy. Každý si zde vybere podle toho, co se mu líbí, a také podle toho, co se hodí právě do jeho interiéru. Navíc je velmi jednoduché tyto závěsy a záclony měnit tak často, jak jenom chcete. Ovšem na závěsy pozor. Jsou v interiéru nečekaně dominantní na pohled, jednoduše přitahují oko. Proto musíte podle závěsů vydekorovat celý byt, zvláště co se barev týče.
–          Je důležité vědět, zda budou závěsy interiér pouze zdobit, nebo mají být i funkční a sloužit jako zatemnění
–          Dbejte na úpravu interiéru, aby nebyly závěsy kýčem nebo pěstí na oko
žaluzie na okně
Výhody a nevýhody žaluzií
Jsou jednoznačně méně zdobné. Neobohatí interiér, samo sebou ho ale ani nezhatí. Stačí jenom vybrat správnou barvu hliníkových lamel. Pokud preferujete praktičnost a minimalismus, záclony nejspíš nejsou tak úplně pro vás. Úplně stačí, abyste měli žaluzie, které vás schovají před sluncem. Navíc, na rozdíl od závěsů a záclon, nelapají tolik prachu – stačí j jednoduše setřít.