Nákup? Jedině přes internet!

Statistika hovoří jasně. Téměř 60℅ lidí v ČR nakoupilo v roce 2015 přes internetový obchod alespoň jednou. Za tímto nárůstem stojí nejen za prvé rostoucí počítačová gramotnost, ale také pohodlnost takto provedených koupí a dále rostoucí důvěra nakupujících v poctivost internetových obchodů. Je přesto dobré, občas si připomenout jaké informace bychom si měli před nákupem o daném obchodě ověřit, abychom pak nebyli zbytečně ošizeni.

internetový obchod

·         Základní pravidlo, týkající se nejen internetových obchodů, zní, že ne vše, co si na internetu přečtete, je pravdivé! Je opravdu třeba používat tzv. selský rozum a umět rozlišit, které takzvaně super výhodné nabídky jsou pouze lákadlem jak z Vás vytáhnout peníze. Věřte, že nikdo, jehož cílem je vydělat, Vám nic zadarmo opravdu jen tak nedá!
 
·         Pokud se rozhodnete pro nákup přes internetový obchod, který nemáte dosud vyzkoušený, je dobré si ho alespoň v krátkosti prověřit. Vložte si jeho název do vyhledavače a zadejte k tomu výraz jako recenze či reference. Případně se můžete poradit s okolím, zda nemá s daným obchodem nějakou zkušenost.
 
·         Pokud si stále nejste jistí, prověřte si internetový obchod důkladněji. Zda má na svých stránkách uvedený název, kontakt, adresu i IČO. Seznamte se s obchodními a reklamačními podmínkami. Možností je i podívat se, zda je obchod nějakým způsobem certifikovaný. ČR se této certifikaci věnuje Asociace pro elektronickou komerci.
 
·         Než se rozhodnete pro koupi Vámi vybrané věci, je dobré porozhlédnout se po nabídce jiných internetových obchodů, abyste si udělali představu o přiměřené výšce ceny. Znovu připomínáme, že cena výrazně nižší než je tomu u jiných obchodů by měla minimálně vzbudit vaši pozornost a ostražitost!
 
·         Definitivně jste se rozhodli pro koupi? Pak tedy zbývá danou věc zaplatit. Nejbezpečnější variantou je nechat si zaslat zboží na dobírku. Máte tak jistotu, že nezaplatíte něco, co Vám nikdy nepřijde! Pokud máte však obchod prověřený, nemusíte se bát ani platby předem.

mobil
 
·         Uložte si či vytiskněte veškeré důležité doklady týkající se objednávky. Při převzetí zásilky si zkontrolujte, že nedošlo k porušení obalu. Pokud ano, porušenou zásilku nepřebírejte. Sepište protokol s dopravcem a informujte o vzniklých problémech dodavatele. 

Posted in Web