Co je nejlepším startem do manželství?

Jste zamilovaní a toužíte po manželství? Nebo si nejste jisti, zda byste se měli brát? Jste naivní a myslíte si, že manželství zvládnete bez újmy, nebo jste obezřetní a bojíte se dopředu? Když se vezmete, zvládnete to, nebo se rozejdete? Pokud nevíte, jak odpovědět, zkuste si přečíst následující řádky.

svatba

Kdy je nejlepší čas na manželství?

Říká se, že mladá manželství nejsou tolik stabilní. Lidé, kteří se berou okolo dvaceti let, mají vyšší riziko rozvodu. Kdo si počká o pět let déle, má už větší šanci na přežití. Ovšem okolo třicátého roku už zase rozvodovost stoupá, a to kvůli tomu, že lidé měli za život více sexuálních partnerů, proto je zde riziko nevěry. Jestli chcete mít jistotu, mějte svatbu mezi 25. a 30. rokem.

manželé

Materiální versus vztahové podmínky

Lidé poslední dobou před vstupem do manželství řeší spíše materiální podmínky, nežli ty vztahové. Mnohem důležitější je pro ně ukončené vzdělání, prosperující zaměstnání a samostatné bydlení, než láska a zamilovanost. Lidé řeší peníze více než charakterové vlastnosti partnera. To pak ale bývá manželství osudným.

Otevřené manželství?

Model otevřeného manželství, kdy se partneři neomezují v žádné oblasti společného života, může mít obohacující následky. Aby takové manželství mělo šanci na dlouhé soužití, musejí s tím oba partneři souhlasit k oboustranné spokojenosti.

Manželství je jako pokladnice

Představte si pokladnici, do které na začátku manželství vložíte lásku, sex, děti, celoživotní slib a radost. Lidé však tuto pokladnici postupem času vykrádají. Berou si z ní po malých dávkách to, co chtějí. Až jednou zjistí, že tam zůstal jen závazek. O ten však již nemají zájem. Proto prázdnou pokladnici zahodí jako něco bezcenného.

Manželství ať mají všichni v úctě

Být dobrým partnerem se učíme již od dětství. Abecedu manželství si osvojujeme již ve své primární rodině. V dospělosti již tyto dovednosti pouze rozvíjíme. Příprava na manželství však není žádná terapie, ovšem vybízí nás k tomu, abychom hledali nové a lepší cesty.

rodina

Zkouška na nečisto?

Pro mnohé je dobré, aby si soužití v páru vyzkoušeli na nečisto. To, že spolu nějaký čas lidé žijí bez uzavření sňatku, jim může otevřít oči. Přijdou totiž problémy, se kterými se budou muset poprat. Jestli to zvládnou, mohou přemýšlet o tom, že se vezmou. Pak má jejich vztah velkou šanci na přežití.

Manželství je pokus vyřešit ve dvou problémy, které by člověk sám nikdy neměl.