Huštění pneumatik se nemá podceňovat

Mnozí z řidičů jezdí na špatně nahuštěných pneumatikách, což není výmysl, dokazují to nedávné průzkumy, které odhalily, že až 80% motoristů jezdí na nesprávně nahuštěných pneumatikách. A přitom správná hodnota tlaku v pneumatikách je základním předpokladem pro bezpečnou jízdu, směrovou stabilitu vozu i nízkou spotřebu. Co tedy musíme udělat pro to, abychom nepatřili mezi ně?
velká pneumatika
Nedostatečně nahuštěná pneumatika nedokáže odvést svou práci tak, jak má. Pokud nemá pneumatika správný tlak, je její vrstva pryže pohyblivější, deformuje se a rychleji zahřívá, což může zapříčinit její prasknutí. Příliš nízký tlak může způsobit špatnou statiku, takže se vám může doslova zbortit. To všechno má negativní dopad na přesnost řízení, a riziko nehody se tak velmi zvyšuje.
Podhuštěné pneumatiky mohou mít vliv nejen na vyšší riziko nehody, ale také na několik dalších věcí. Na špatně nahuštěné pneumatice se totiž také nadměrně opotřebovává běhoun, takže si pneumatiky rychle sjedete a zničíte, a jejich životnost se tak výrazně snižuje.
zimní pneumatika
Podhuštěné pneumatiky rovněž zvyšují valivý odpor, což vede nejen k jejich poničení, ale také k vyšší spotřebě paliva, a to vám navýší náklady na provoz vašeho automobilu. Ovšem pozor! Pneumatikám škodí nejen podhuštění, ale také jejich přehuštění. Příliš tvrdé pneumatiky způsobují otřesy a zkracují životnost tlumičů.
Každý automobil má předepsaný správný tlak v pneumatikách, který byste měli dodržovat. Tyto hodnoty najdete buďto na štítku, který je na středovém sloupku u dveří řidiče vašeho auta, nebo na vnitřní straně krytu nádrže. Ve většině případů se udávají hned dvě hodnoty tlaku. Jedna je pro standardní podmínky, a ta druhá pro jízdu s větším zatížením, který způsobí více cestujících, nebo přeprava většího nákladu.
výměna kol
Tlak v pneumatikách byste neměli podceňovat. Kontrolovat by se měl jednou za tři týdny, a před každou delší jízdou po dálnici. Nezapomínejte také na rezervní kolo. Kontrola vzduchu vás nic nestojí, ale zajistíte si tak kvalitní a bezpečnou jízdu.

4.3/5 - (10 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup